FUTBOL ANTRENÖRÜ MEHMET ÇELEBİ DEN TAKIMLARIMIZA ALTYAPI SERZENİŞİ

FUTBOL ANTRENÖRÜ MEHMET ÇELEBİ NİN ALTYAPI SERZENİŞİ

 

Futbol Antrenörü Mehmet Çelebi iki profesyonel Takımlarımızın seçmeleri altyapı gençleri İle ilgili bir yazı paylaştı

 

İşte o yazı;Bu memlekette bazı şeylerin değişmesi lazım yazık çok yazık.

Önce Diyarbekirspor altyapıdan kampa götürdüğü gençleri sonrada geçen yıl altyapıdan profesyonel yaptığı gençleri kamptan gönderdi.
Şimdi de Amedspor geçen yıl altyapıdan profesyonel yaptığı gençleri kamptan gönderdi.

Türkiyede en fazla genç nüfüsa sahip memleketimizde 1 tane genç sporcu iki takımımızda A takımda kalmayı haketmiyor mu.

Ne olacak bunca gencin vebali her yıl aynı seneryo 4..5 sporcu profesyonel yapılıp sonrada yetersiz diye kamptan gönderiliyor ve seneye yeni 4..5 sporcu sonra tekrar onlarda gönderiliyor. Nereye kadar dışa bağımlılık devam edecek.
Böyle giderse 2-3 yıla kadar profesyonel liglerde oynayacak 1 tane sporcumuz bile kalmayacak. Şampiyonluk parolasıyla lige başlandığı için genç sporcu olmaz diye düşünenler olabilir. Real madrid ve Barcelona da her yıl şampiyonluk parolasıyla lige başlıyorlar ama her yıl Altyapıdan A takıma sporcu çıkarıp takıma monte ediyorlar. Birde en büyük başarı şampiyonluk mudur?

Bana göre en büyük başarı altyapıdan 2-3 sporcuyu A takıma monte etmektir.Bizim takımlarımız neden Altınorduyu örnek almazlar bizim onlardan ne eksigimiz var.

Biz neden kendi genclerimize gereken değeri ve önemi veremiyoruz. Birde akademi lig yok diye feryat figan ediyorlardı. Takimlarımızı elit akademi ligine alsalar ne olacak. Sporcular U 19 dan sonra takımdan kovulacaklar
Memleketimizde futbol oynayan hiç kimse sporcu olacam diye hayal kurmasın. Sadece hobi arak futbol oynasınlar çünkü ağızlarıyla kuş tutsalarda 2 takımımızda da A takıma çıkıp kalma şansları yok. Malesef kendi gençlerimize değerlerimize sahip çıkılmıyor ve güvenilmiyor.

Kendine güvenmeyen gençlerinede güvenmez…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*